Tyrkysově modrá Mallorca

S holčičím gangem, který sestává z fotografky a blogerky Teru, blogerky a markeťačky Bárb a blogerky, hudební expertky a knihomolky Katie, jsme se rozhodly letos v srpnu na pár dní vyrazit někam na dovču. Všechny rády cestujeme a fotíme a milujeme moře a poté, co jsme viděly krásný článek o Mallorce od Míši Štoudkové, rozhodly jsme se vyrazit tam. Ostrov je krásný a je tam plno báječných míst, o kterých vám tu vše napíšu, ale určitě prosímvás jeďte na Mallorcu mimo sezónu. Měly jsme totiž měga smůlu a chytly jsme nejteplejší týden za posledních X let, a hodnotu 43 stupňů jsme vídaly na teploměru více, než by se nám líbilo 😀

První den jsme strávily v největším městě na Mallorce, kde je i letiště, v Palma de Mallorca. Tady stačí se zdržet 1-2 dny, protože samotné centrum není nikterak velké a všechny zajímavé obchůdky, jako je třeba Bimba y Lola, odkud mám krásný strakatý šátek (níže na fotkách) nebo boží plesnivý džíny. Pokud vás baví nákupy, určitě se stavte v ulici Costa d’en Brossa, která je plná designových a hipsta krámků (a krásných jednobarevných dvěří) a nedaleko se zastavte v restauraci S’Olivera, ve které to vypadá jak v kubánském baru a mají báječné rybí speciality!

Na snídani doporučuji kavárnu La Molienda, kde mají báječné avokádové sendviče, skvělé kafe a krásné mramorové stolky. Na sdnídani tady ale nespěchejte, protože místní obsluha je v chill outu, takže otevíračku klidně posune o 20 minut a na objednávky se taky celkem čekalo, ale pokud chcete mít pomalé a klidné ráno v příjemném podniku, tohle je prima místo!

Pokud budete v Palmě i večer, zajděte si ke katedrále, ale pozorujte ji směrem od přístavu z Parc de la Mar, je tam nádherné světlo během západu slunce a skvělý výhled na celou baziliku. 
Když se řekne Mallorca, většina z nás si ale představí moře a krásné pláže. Moře je všude a krásné pláže taky, ale v sezóně se člověk musí zasnažit, aby se neupekl a vyhnul se davům turistů. Můj tip? Vstaňte v sedm a vyražte na pkláž na osmou, do dvanácti tam moc lidí nebude, davy se většinou začnou trousit kolem oběda a to je naopak dobré jít ze sluníčka pryč a dát si siestu. Při té jsem si já vždycky zdřímla a vyřizovala jsem maily, než jsme ve čtyři, v pět zase vyrazily někam na výlet. Mohla jsem tak krásně skloubit dovolenkový mód a práci, což je při mém freelancerské stylu života nevyhnutelné. Teď ale pojďme k nejhezčím plážím na Mallorce, které jsme viděly…

Nejkrásnější je pláž Caló des Moro. Je tam ta nejtyrkysovější voda anejčistší píseček, ale sem se určitě musíte vypravit brzy ráno. Vidět pláž liduprázdnou je mnohem lepší než přeplněnou v jedenáct dopoledne. Parkuje se zhruba kilometr a půl od pláže a musí se k ní scházet po úzké pěšince po útesech, nezapomeňte si tedy vzít pevnou obuv!


Druhá pláž, kterou doporučuji, je S’Amarador beach. Nachází se v srdci přírodní rezervace Parc natural de Mondragó, pokud tedy nebudete mít úplně vedro, můžete si užít i procházky po hezkých chodníčcích krásnou přírodou, my jsme se bohužel na žádný turistický okruh kvůli horku nevydaly.

Mimo Palmy jsou na Mallorce ještě i další města a vesničky, kam se můžete vydat na výlet. Mně se nejvíc líbila malebná vesnice na severu ostrova Deià, kde jsme úplnou náhodou objevily evidentně novou thajskou restauraci Nama. Byly jsme po obědě a tak jsme si daly jen kafíčko a dezert, ale jejich “sweet platters” byly naprosto neuvěřitelný. Já jsem si dala ice cream bowl s matcha zrmzkou, vanilkovou a s jahodovým sorbetem, Bárb a Katie měly bezlepkový čoko-brownie dortík a Teru si dala mangový sorbet s ovocem. Všechno to vypadalo i chutnalo naprosto dokonale a i moje afogato bylo tip ťop!

Dalším krásným místem bylo město Sóller s velikánským přístavem, kde kotvily i luxusní jachty. Zajděte si sem i na večeři do Can Pinxto, kde mají dokonalé a sofistikované tapas, ale pozor, v sezóně to chce rezervaci nebo štěstíčko! Městem jezdí oranžová historická tramvaj, ale asi se na ní spíše jen podívejte, je přervaná turisty a jede opravdu velmi velmi pomalu 😀

Dalším malebným městečkem, kde jsme se zastavily je Santanyí plné malebných domečků, barevných okenic a bílých praporků, které v horkém dni vrhají na ulice alespoň trochu stínu. Na internetu je dobře hodnocená restaurace Es Molí, mně se tam ale moc nelíbilo, nabídka jídla byla dost slabá, obsluha pomalá a ještě mi zapomněli dodat půlku objednávky. Jděte radši jinam 🙂

Pokud rádi jíte (nebo pijete) v příjemných podnicích, zastavte se také ve městě Ses Salines v podniku Cassai, ke kterému patří i design shop s módou a hlavně krásným vybavením domácnosti. Apíky, plameňáci, tyrkysově natřené dřevěné stěny a žárovky spuštěné ze stropu na lanech? Nám s holkami ke štěstí stačilo vážně jednom tohle <3

A na závěr článku ještě dvě přírodní nádhery – krásná je skalní brána Es Pontàs, na kterou jsme si opět přivstaly a mohly jsme si tak užít krásný východ slunce. Jen my, tahle krásná brána a dva dobrodruzí spící v hamaku opodál. Krásný ráno to bylo!


Asi nejslavnější a zároveň nejrozporuplnější místo na Mallorce na závěr – Cap de Formentor! Severní výběžek ostrova, na jehož konci, schovaný za 20 kilometry úzkými serpentýnami mezi skalami, se nachází maják. Ten byl cílem naší výpravy, ale trochu nás zklamal, neby zdaleka tak pěkný, jak jsme si myslely, že bude. Ale! Vyhlídka na druhou stranu od něj a v půlce cesty výhled na útesy nám to vynahradila, podívejte se sami!

Pokud jste dočetli až sem, mockrát vám za to děkuji a budu ráda, když mi napíšete do komentářů nebo do directu na mém Instagramu, co na článek říkáte a jestli vám třeba někomu pomohl naplánovat si svoji dovču na Mallorce!Díky za přečtení a mějte se krásně a přeji všem hlavně bezpečné cesty!