Jak na ty světlé instagramové edity?

Poměrně často se mě lidé ptají, jak dělám ty světlé edity svých fotek. Sice nejsem žádný fotograf profík, abych mohla kázat jak že se to má editovat, ale podělím se s vámi o to, jak upravuju fotky já. Jsem samouk a tak nějak jsem si ke všemu došla metodou pokus omyl, tak vás to třeba  bude inspirovat zkoušet s fotkami  zase něco nového… Co se týče editů, musím říct, že kromě toho jednoho, který vám tady teď ukážu, jich je fakt nekonečno, já sama jsem si jich vymyslela a vyzkoušela snad desítky. Plno z nich probíráme na mých workshopech (včetně třeba toho, jak udělat vintage feeling u fotky, patinu, jak fotku zabarvit do určité barvy, jak dostat z appky VSCO co nejvíc, ale také jak fotku vyfotit, abyste jí mohli co nejlépe a nejvíc editovat). Na vypsané kurzy se můžete podívat a přihlásit zde a konkrétně workshop o editování fotek je na tomto odkazu, vypsala jsem ho k příležitosti vydání tohoto článku :))

Tak a teď na ty slíbené fígle. Fotky upravuju v programu Adobe Photoshop Lightroom CC, zjednodušeně řečeno v Lightroomu, který existuje samozřejmě jako program pro desktop (na počítač), ale já používám jeho mobilní verzi (existuje pro iOS i pro Android). Mám v Lightroomu už něco jako svůj vlastní preset, což je několik kroků, kterými fotky vždy edituji tak, aby měly podobný vzhled. Nastavení si  kopíruji z fotky na fotku, ale vždy si “šoupátka” doladím, aby se mi fotka co nejvíce líbila a byla dle mých představ.

Před editem je dobré si ho rozmyslet

Než začnu fotku editovat, je důležité si uvědomit, v jaké barevnosti chci svůj profil neboli feed mít. Já třeba dlouhodobě potlačuji odstíny modré a snažím se, aby měly fotky takový ornažovo-zemitý světlý nádech. To je teď  aktuálně můj vkus, ale za pár týdnů to bude zase úplně jinak, jak se znám. Důležitý je ale ten proces, který si vlastně každý může přizpůsobit. Stačí tedy vědět, co jaká “soupátka” dělají a pak už si to jen můžete zkoušet a ladit k dokonalosti. Já osobně jsem spokojená s barevným editem vždycky jen chvíli, vlastně téměř nikdy a pořád hledám a ladím, jak to vylepšit. Ale ono to o tom asi je, zkrátka hledat to, co každému vyhovuje 🙂

Zde vám ukážu šest šoupátek v Lightroomu, se kterými  pracuji a vysvětlím vám, co umí a co od nich můžete čekat:

1. Expozice

Než začnu pořádně editovat každou fotku, upravím si expozici. Protože já mám ráda fotky spíše světlejší, expozici zvyšuju. Samozřejmě jsou ale i krásný tmavší edity, takže se nebojte expozici stáhnout a zkoušet, co vám sedne.I když máte rádi světlejší fotky, dejte si pozor už při focení, abyste neměli fotku příliš světlou. Přepálená místa už nedohoníte žádným editem a jsou nenávratně ztracena, je lepší fotku vyfotit lehce tmavší a pak ji při editování zesvětlit. Pokud fotíte na kvalitní foťáček (jako je třeba OMD E-M10 mark III od Olympusu, na které fotím já), fotka vám zesvětlení krásně dovolí, aniž byste přišly o její kvalitu, zvlášť, pokud fotíte do rawu.

2. Kontrast

Já osobně mám ráda vykontrastovanější fotky. Tím, že se tmavé plochy ještě víc ztmaví a světlé zesvětlí, se všechno zvýrazní. Buďte s kontrastem opatrní, někdy mě to svádí to s ním přehnat, protože mám pocit, že to fotce pomůže, ale ve výsledku jí to jen ublíží. Více je méně a platí to i u editů (kéž bych se někdy řídila vlastními radami, co?) :))

3. Shadows

Práce se světlostí a tmavostí stínů je pro mě při editování velmi důležitá. Když si fotku zesvětlím “expozicí” a potom vykontrastuji, jsou tmavé plochy dost temné. A to moc celkovému světlému vzezření fotky  nepomáhá. Po zvýšení kontrastu tedy ještě posunu Shadows do plusu, třeba o 40 bodů a tím zesvětlím pouze tmavé plochy. Kdybych více zesvětlovala “expozici”, bílá a světlá místa budou přepálená. Dál mě to tedy nepustí a já si tak pomohu právě zesvětlením “Shadows”. Pokud máte pocit, že je teď fotka příliš “vyblitá”, můžete ještě přidat kontrast a takhle si to ladit sem a tam dokud nebudete s výsledkem happy.

 

4. White balance: Teplota barev a Tint

Vyvážení bílé je při editování fotky vlastně to, co jí dává barevný nádech. jakýkoli. Ať vyvážíte bílou tak, aby byla sněhobílá a tedy bude mít fotka “sterilní” a běloskvoucí vzhled, nebo ať přidáte na teplotě barev a dostanete do fotky teplý vintage nádech. Teplota barev vám pomůže “vybalancovat” plochy, většinou bílé, do kterých se odráží nežádoucí barva. Když se třeba v zimě ve sněhu odráží modré nebe, má celá fotka modrý nádech. Posunete-li temperature doprava, přidáte tedy žlutou, naředíte nežádoucí modrou a zneutralizujete ji. Opačně to funguje, pokud třeba vyfotíte fotku večer v místnosti, kde je žlutá zářivka, může se vám hodit fotku “zestudenit”. Večer v místnosti, třeba v restauracích, bývá obecně horší světlo, doporučuji tedy, abyste si večer spíše své jídlo vychutnali a focení nechali na dobu a místo s denním světlem 😉 Tint slouží k balancování bílé úplně stejně jako temperature, akorát posouváte barvy mezi červenou (růžovou) a zelenou.

5. Saturace barev

Šoupátko “Saturation” slouží logicky k tomu, jak syté budou vaše barvy. Lightroom má ale tu vychytávku, že můžete ovlivnit i jen jednotlivé barvy a jejich sytost. To běžné appky na editování fotek neumí. Pokud tedy například nechcete mít ve fotkách nějaké tóny (v mém případě je to modrá), můžete je vlastně jednoduše odstranit tím, že danou barvu desaturujete. Pokud chcete naopak nějakou barvu podpořit a zvýraznit, lze jí přidat na saturaci a hned z fotky vystupuje ještě více.

Změna odstínu jedné barvy: z modré na tyrkysovou

6. Hue neboli odstín

To nejlepší na konec. K tomu, aby byl feed sladěný a fotky měly nějaký jednotný ráz mi pomohou jednotlivé kroky, které jsem vám již popsala, ale zároveň mám ráda, když jsou barvy, které se mi ve feedu objevují, sladěné na stejnou notu. I když tedy fotíte podobné barvy, které ale nejsou úplně stejné (protože to se málokdy podaří), můžete si s odstínem pomoci. V Lightroomu se dá měnit odstín v sekci Color > Mix > a pak si vyberete konkrétní barvu a upravíte si její odstín, neboli Hue, dle potřeby. Například žlutou šoupete na škále mezi oranžovou a zelenou a můžete ji tak posunout do polohy, která se vám hodí. No a teď už je jen na vás, jak si s tím budete hrát a co nového s edity vykouzlíte!

 

Práce se sjednoceným tónem v Instagram feedu

_____________________________________________________________________

 

 

► Líbil se vám tento článek? Pokud ano a edity si dle mých tipů budete zkoušet, pochlubte se s nimi na Instagramu. Označte mě v příspěvku (@akivotrubova) a já nejpodařenější nasdílím na svém profilu!

 

►► Budu také ráda, pokud se přijdete podívat na mé kurzy, kde se dozvíte plno dalších tipů a triků a hlavně si vše vyzkoušíme společně v praxi 😉

 

►►► Pokud uvažujete o koupi fotoaparátu, napište mi e-mail nebo do directu na Instagramu a já vám moc ráda poradím, jaký aparát a jaké objektivy koupit + přihodím slevu na vše na www.olympusobchod.cz.

____________________________

Zlatý řetízek na betonovém talíři: Antipearle
Zlatý řetízek s prvky lesního ovoce: Anastassia Aleinikava
Modrý svetr: Arket