NAKYDALO aneb jak nafotit #OOTD na telefon

Znáte taková ta rána, kdy vůbec netušíte, že bude v noci sněžit a jen tak půl okem kouknete z okna a vytřeštíte bulvy na zasněženou ulici? Tak to se mi přesně stalo  v pátek ráno! Bylo to ráno jako každý jiný, kdy jsem si přivstala, protože jsem ranní ptáče a mám ráda po ránu svůj klid na líčení, které je takový můj startovací rituál, na čaj a snídani, při které sjíždím, co se událo v noci na netu, případně na sítích a pak se v klidu přesunu na mail nebo na schůzky… Jenže pak jsem koukla z okna a bylo všechno jinak!

Sotva jsem viděla tu sněhovou nadílku, blýskly mi hlavou v úplně stejné chvíli dvě věci:

 1. Tohle je moje poslední šance na fotky ve sněhu!
 2. Ta šance potrvá asi tak hodinu, než to všechno roztaje…

Fahr plán akce? Jasnej!

Zburcovat někoho, kdo se mnou půjde fotit a v mezičase než se ten nebožák probere a vykope z postele se upravit a vymyslet outfit do sněhu. Ten druhý úkol byl celkem snadný – už pár dní jsem prakticky nesundala nové bílé ležérní sáčko ze Zary a vrstvené zlaté řetízky a navíc jsem měla doma zbrusu nový #babypink Tonak klobouk. Zato koho přemluvit, aby se  mnou letěl v půl deváté někam ráno do lesa…?

 • Mattééééé!“
 • „Eh, co… co se děje, Akino?“
 • „Co děláš? Vstávej!“
 • „Eh, já nevim, nic, proč? Nech mě bejt…“
 • „Pecká, že máš čas, tak se sejdem za 10 minut u Ďábličáku, čáu!“

A než stihl protestovat, raději jsem zavěsila 😀 Skutečně jsme se sešli, sněhu bylo všude habaděj a bylo relativně brzy, takže kromě pár pejskařů nikde nikdo… Hurááá, měla jsem s sebou své milovamé objektivy – 17 mm na „širší fotky“ a portrétní pětačtyřicítku. Sešli jsme se a já jsem s hrůzou zjistila, že baterka je sice nabitá, ale ehm, zůstala doma v nabíječce! Úplná instagramerka, Akino! Vracet se nepřicházelo časově v úvahu a tak jsme to prostě museli zmáknout na telefon.

A vlastně to celkem šlo. Když vás někdo fotí na telefon, tak i ten největší foto neznaboh má skoro všechny fotky ostré, na denním světle jsou celkem kvalitní, a tak je můžete i docela dobře editovat. Primárně jsem tedy chtěla hlavně portrétíky s rozmazaným pozadím, což nejsou úplně fotky na focení mobilem, ale díky tomu, že mám iPhone 7 Plus se s digitálním portrétním režimem pár fotek povedlo. Během focení jsme ale narazili na pár věcí, na které je při focením mobilem dobré dbát. Rozhodla jsem se tedy tenhle outfitový článek doplnit o několik tipů, které vám při focení telefonem mohou pomoci:

 1. Dělejte kontrolní fotky

  Při focení na telefon se často stane, že jsou fotky přepálené nebo naopak tmavé, telefony mají tendence světlo dorovnávat a nemůžete jim nastavení „přikázat“ jako když fotít na foťák na prioritu clony či manuál. Je tedy dobré nafotit toho více, protože budete mít hodně „foto-odpadu“, a to především, když máte tak světlé pozadí, jako jsme měli v pátek my…

 2. Režim portrét u telefonů není to samé jako portrétní objektiv

  Telefony totiž to rozmané pozadí dělají na rozdíl od objektivů na foťáku digitálně – tedy vymyslí si, co je ten váš hlavní objekt (od kterého jste na zhruba 2 metry vzdáleni) a zbytek si digitálně rozmaže. Proto se někdy stane, že jsou rozmazané i věci, co máte vlastně v popředí a naopak, je to prostě pořád jen telefon, který něco odhaduje dle svých vzorečků, ale nikdy nevidí realitu tak, jak je. Opět tedy platí, že musíte cvaknout portrétů raději více, protože budou některé nepovedené (telefon vám třeba omylem rozmaže i kus hlavy apod.)

 3. Nemůžete dodatečně příliš ořezávat

  Fotky v telefonu nemají takovou kvalitu jako z foťáku, tím myslím vyloženě rozlišení fotky, takže je dobré dělat close-up přesně tak, jak si ho představujete na výsledné fotce, přílišné ořezy nám fotky z telefonu kvůli své velikosti nedovolí. Takže třeba tenhle detail, který vidíte, jsme fotili opravdu zblízka…

 4. I fotky z mobilu klidně editujte na počítači

  Na editování používám mobilní appky, ale i Lightroom na Macbooku. Verze pro počítače nabízí mnohem více možností než „osekaná“ mobilní aplikace a já si ráda s fotkou pohraju déle. Dnešní iPhony a určitě i jiné telefony fotí v dostatečné kvalitě na to, abyste provedli základní úpravy a aplikovali třeba nějaký svůj preset i v Lightroomu na počítači. Je to sice nouzovka, ale jde to!

 5. Věčně ostrý kulomet!

  Pokud byste chtěli cvaknout fotky v pohybu a úplně si nevíte rady s nastavováním sportovního režimu na foťáku či se bojíte, že neudržíte při focení na fotoaparát „cílový objekt“ ostrý, můžete si to prostě nasekat na telefonu. Při focení na iPhone stačí tlačítko „spouště podržet“ a telefon vám vyfotí jak dlouho sekvenci chcete. A pak už si stačí jen jednoduše vybrat povedené záběry, které bývají v drtivé většině případů relativně ostré a použitelné.

 

Doufám, že se vám tenhle krátký článek s pár tipy o focení mobilem hodil a budu ráda, když mi tady v komentáři nebo na Instagramu napíšete, jestli někdo z vás fotíte na mobil a jak vám to jde 🙂

Outfit od hlavy k patě:

Klobouk: Tonak

Sako: ZARA

Tričko: NA-KD fashion

Zlaté řetízky (odshora): unknow designer Barcelona, 5×5 G Kateřina Matěchová a Antipearle

Prstýnek: Antipearle

Náramek: MVMT

Kabelka: Topshop

Culottes kalhoty: ZARA

Kožené boty: Vagabond shoemakers