Dokonalý život na Instagramu?

 

 

Poslední dobou se mě lidé často ptají na jednu věc, kterou lze shrnout asi takto: „Na Instagramu to vypadá, že má každý dokonalý život, i když tomu tak není. Proč?“ Rozvést to může myšlenka, kterou má Kristýnka Dolejšová na přebalu své knihy BEZ FILTRU, kde píše „O dnešní době, kdy je všechno úžasný, pritom nikdo není šťastnej“. A já se ptám sama sebe – dáváme skutečně všichni na Instagram „Jen to dobré“? A pokud ano, tak proč? A v důsledku – Proč podporovat síť, která se zdá tolik pozlátková a povrchní? Odpověď na to sama za sebe, pro sebe a třeba i pro vás mám, i když to bude trochu filozofie…

zdroj: https://www.instagram.com/zanormalniholky/

Já sama souhlasím s tím, že lidé sdílí PŘEVÁŽNĚ to dobré. Neříkám, že to platí ve 100 % případů (vysvětlím později), ale pojďme se zamyslet, proč vlastně máme potřebuje ukazovat  hlavně to dobré a ne, není to podle mě jen “mor Instagramu”. To, že prezentujeme sami sebe v co nejlepším světlem nemá podle mě vlastně nic společného se sociálními sítěmi. Instagram a další online platformy jsou jen dalším místem, kde se to projevuje. Lidé totiž soudí ostatní i sami sebe podle vzhledu, podle toho, jak na ně působíme, jak se chováme. A tohle všechno my sami ovlivňujeme tak, aby naše sebeprezentace byla podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Neustále vlastně sami sebe utváříme k obrazu svému a snažíme se přiblížit tomu, co je podle nás to správné a co nás baví. To zní celkem přirozeně, ne?

A nemusí to jen znamenat, že chce být každý krásný, štíhlý, upravený a namalovaný nebo vysportovaný. Jsou lidé, jejichž projevem osobnosti je to, že tyhle „povrchní“ věci neřeší a soustředí se na něco jiného, ale i to je vlastně jejich projevem osobnosti. Proč někdo nosí dready, batikované oblečení a háčkuje? Protože ho to baví a je to “ta jeho cesta”. Má někdo odbarvené vlasy a nosí podpatky? Tak je to asi ten stav ideál podle dané osoby, cítí se tak nejlíp a chce to. Nosí někdo alternativní designéry a podivné módní kreace? Asi se v tom cítí dobře a je to projevem jeho osobnosti.

Přijde mi, že naše společnost se strašně často omezuje na „dobré a špatné“, “tlusté a hubené”, “modrení a out”… a neuvědomujeme si, že nic takového vlastně neexistuje. Neexistuje „dokonalé“. I ty nejslavnější, nejbohatší a nejopálenější celebrity mají deprese a páchají sebevraždy. Protože nic jako DOKONALÝ život neexistuje. Existuje život, který si utváříme podle sebe, co nejvíce ke své spokojenosti a logicky nás pak baví (pokud jsme lehce extrovertní) ukazovat ho ostatním a to samozřejmě v tom nejlepším světle, jak to umíme. Celebrity se vždy líčily a česaly na focení do magazínů, usmívaly se na televizních obrazovkách a z plakátů. Negativní věci ze svého soukromí prostě sdílet nechceme a nikdy jsme nechtěli, zeptejte se na to princezny Diany. Něco jiného je nepřirozené upravování reality. Fotošopování postav, plastická chirurgie, hladovění, poruchy příjmu potravy -prostě fake a nezdravý životní styl. O těchto podvodech a problémech na svém Instagramu mluví třeba Chessie King a poukazuje na to, že autoři upravených fotek vlastně způsobují trauma dívkám, které je sledují, protože si myslí, že je to realita a sami sebe potom vidí jako špatné a nedokonalé a v důsledku to má vliv na jejich fyzické i psychické zdraví. Fuj.

zdroj: https://www.instagram.com/chessiekingg/

Nejupřímnější etapa novodobé historie?

Kam ale tímhle textem spěju? Vlastně k něčemu hrozně pozitivnímu – k tomu, že si myslím, že naše společnost se pomalu transformuje k jedné z nejupřímnějších etap novodobé historie. Aktuálním trendem na sociálních sítích je totiž ukazovat realitu tak, jak je, což je naprosto přelomová záležitost, kterou média jako taková od svého vzniku za posledních X set let nezaznamenala (snad jen realističtí spisovatelé a váleční reportéři se tomu přiblížili). A lifestyle sféra zatím moc ne… Zkrátka aktuálně existuje plno účtů a tvůrců, kteří ukazují a vysvětlují věci tak jak jsou. Namátkou je to třeba projekt #zanormalniholky, který podporuje sebelásku a také to, že není „hezká“ a „ošklivá“ holka, že jsou všechny krásné a každá je jedinečná.

zdroj: https://www.instagram.com/zanormlaniholky/

Z globálních účtů mohu zmínit např. Katie Piper, která přežila tzv. „acid attack“, kdy jí útočník do obličeje vylil kyselinu a ta jej má zjizvený nadosmrti. Katie se nezačala schovávat v ústranní, naopak se ukazuje takovou, jaká je, zvyšuje sebevědomí ženám po celém světe, píše knihy a mluví o svém příběhu otevřeně. Nedávno porodila zdravé děťátko svému úžasnému manželovi, který se do ní zamiloval po útoku. Pokud vás to zajímá více, doporučuji pogooglit, je to dost silný příběh. Znovu ještě zmiňuji Chessie King, která bývala závislá na fitness a byla posedlá tím, aby byla  h u b e n á,  aktuálně žije zdravě, cvičí, ale také ukazuje své zdravé špíčky a to, jak je spokojená, čímž motivuje další ženy a dívky ke zdravé sebelásce.

zdroj: www.instagram.com/katiepiper_/

Katie Piper kromě knih dělá i přednášky o tom, jak ze sebe vykřesat to nejlepší zdroj: https://www.instagram.com/katiepiper_/

zdroj: https://www.instagram.com/chessiekingg/

Ale sdílné nejsou jen holky. Znáte fotografa Petra Hrička? To je ten, co fotí levitující věci v lese, má modrý patinový filtr na fotkách a byl jeden z prvních českých influencerů a tvůrců na Instagramu. Na první pohled má všechno – talent, slávu, cestuje do haleluja… Ale taky otevřeně mluví u svých krásných fotek o depresích a psychických stavech, které má, ale zároveň pomáhá obrovské spoustě lidí, kteří jsou nemocní svou aktivní charitativní činností. WOW, že?

zdroj: https://www.instagram.com/hricca/

 

zdroj: https://www.instagram.com/hricca/

 

zdroj: https://www.instagram.com/hricca/

Jak vidíte, otevřené mluvení o pocitech, nedokonalostech, o závažných věcech, ale i o „first world problems“ jako je moc turistů na nějakém spotu, který si chci vyfotit „bez lidí“ je naopak něco, co na Instagramu můžete vidět čím dál častěji. Já sama se snažím tomu přispívat a mluvit i o negativních věcech ze své minulosti i součastnosti. Ne, abych se litovala, ale abych lidem ze „své bubliny“ ukázala, že není všechno zlato, co se třpytí a že pokud se něčím trápí, že v tom nejsou sami a že se to dá zvládnout. Že každý s něčím bojujeme a i když to třeba není na první pohled (z našeho instagramového profilu) vidět, ničí život není dokonalý. Stačí, abyste se začetli pod posty lidí, které sledujete a sami mi dáte zapravdu.

Budu ráda, pokud mi napíšete svůj názor tady do komentářů nebo třeba k nějaké fotce na Insta, zajímá mě, co si o tom myslíte vy 🙂

A tady máte ještě pár skvělých postů od Chessie King, kterou zkrátka miluju!

Zdroj úvodní fotky: zdroj: https://www.instagram.com/p/BWaybRtArbk/?taken-by=chessiekingg