Co mě zaujalo na Designbloku 2018

Designblok je pro mě každý rok velikánský svátek, jak se někdo těší na Fashion Week nebo Vánoce, pro mě je highlight minimálně podzimního kulturního kalendáře Designblok. V médiích asi nejčastěji zaznamenáte velké značky, které mají své expozice v tzv. Superstudiu, což je pravé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti Holešovice. Korporátní firmy mají na své výstavky plno peněz a je to i často vidět na jejich velkolepé prezentaci, co mě ale baví ještě o trochu víc, jsou menší značky českých designérů, kteří makají dnem a nocí na plnění si svého snu a připravují svoje výstavní místa s vypětím všeh sil, mají doladěný každý detail a jejich výstavy představují jejich produkty, ale často i vypráví nějaký příběh. Pár značek, které mám dlouhodobě ráda nebo které mě letos na Designbloku zaujaly, vám tu představím a třeba se u nich, až budete na DB, zastavíte o chvilku déle! 

PBG STUDIO: Kdo mě sleduje na Instagramu delší dobu ví, že jsem ultimátní fanda českého fashion designu a slowfashion a mezi moje dlouhodobě nejmilejší značky patří PBG. Holky Tereza a Aneta kreativně, ale jednoduše plní sny dívek (i mužů) o funkčních a neotřelých kožených doplňcích, už druhou sezónu excelují se svými ledvinkami a pro účely letošního Designbloku přišly i s kolekcí #DARKRED kabelek a ledvinek a doplnily ji i mým (oblíbeným) černým městským batohem.


KOMETY: Mou další oblíbenou designérkou je Nastassia Aleinikava, milá duše a letošní vítězka Czech Grand Design, která na DB představuje hned několik svých kolekcí – ať to jsou šperky KOMETY, které najdete vystavené ve vitríně položené na hvězdném prachu nebo brýle (extravagantní spíše jako šperky než jako dioptrická pomůcka) značky IOKO. Nastassia je jednou z party, která stojí za nově otevřeným concept storem CHARAKTERY, který najdete nedaleko od Výstaviště Holešovice na Letné, kousek od zastávky Strossmayerovo náměstí. Nastassia je také autorkou zlaté earcuff, kterou jste mi tolik chválili (děkujeme) >>> Earcuff by Nastassia Aleinikava.

EIRI: Další expozicí, kterou rozhodně musíte navštívit je EIRI Prague a samozřejmě Soolista a SHOWROOMDOT. Eiri je značka návrhářky Klárky Holanové a vyznačuje se vším tím, co miluju: pevný materiály, minimalismus, oversized všechno, někdy mám pocit, jako kdyby Klárka navrhovala ty věci mému imaginárnímu já na míru <3 Eiri najdete pod oranžovou kapkou!

SHOWROOM. a Soolista: Značka Soolista Zuzky Hartlové letos představila kolekci BLOOM, která je inspirována čtyřmi druhy květenství a víte co? Nechte si zbytek odvyprávět od Zuzky, protože to, jak strašně promyšlené její modely jsou, snad ani nedovedu správně reporodukovat! Na Designbloku najdete i stánek SHOWROOMDOT, uskupení českých designérů, kam právě PBG, Eiri, Soolista a další patří. A dokonce jsem našla na oficiálním Instagramu Deignbloku i post se svou maličkostí z fotošůtu, kterého jsem se právě pro Showroom mohla zúčastnit!

A už jste také určitě slyšeli o MAAPPI, značce, kterou založili manželé Hoškovi, aby podpořili svého syna Matěje. Maty má Aspergerův syndrom, který je spojen s hlubokými úzkostmi. Ale! Matěj kreslí mapy. Začalo to mapani metra a letos, ku příležitosti stého výroční naší země, Matěj vytvořil vizualizaci struktury českých vladařů, není to geniální? Matěj má za sebou spolupráci se značkami jako je adidas nebo Converse a já jsem na něj strašně pyšná (i když se vlastně neznáme). Každopádně tohle je jeden z nejlepšícch projektů na letošním Designbloku, skočte si pro ponožky nebo svíčku, Maappi najdete v Superstudiu.

(vlevo stánek Maappi, vpravo bunda z nové kolekce EIRI)

PLANKTON: Velmi mě zaujaly lehké pastelové barvy a perleťový nádech šperků a světýlek jsem.studia. Jak sami výtvarníci napsali, kolekce PLANKTON je inspirována podmořským světem a svítidla vyrobena technologií 3D tisku “ohýbají” ke kráse! A povedlo se 😉

DEBRA ČR: Zajímavá kolekce NADOTEK na podporu lidí s nemocí motýlích křídel vznikla ze spolupráce Liběny Rochové a tatéra a výtvarníka Musy. Oceňuji především to, že švy na oblečení jsou vlastně naruby, obrácené směrem ven, tudíž kolekce opravdu demonstruje křehkost pacientů, kterým se snaží pomoci: Celá expozice byla ladná, jemná, povlávajíí papíry skutečně připomínaly motýlí křídla natolik, až z toho mrazilo! Líbí se mi, že vizuálně jsou “potisky” látky jednak odkazem na tatérkou tvorbu Musy, ale také mi připomínají vzory na motýlích křídlech.

ČEZETA oživila svůj model 506, tzv. “prase”. Tuhle modrou sebeironii opravdu oceňuji, skvělá práce!

GEOMETRICA: Rok od roku vidím na Designbloku víc a víc ekologických projeků. Stálicí na nebi upcycle šperků je značka Geometrica Terezky Sekyrové. Minimalistické chytré šperky jsou vyráběny z umělého kamene Corianu, ze kterého se vyrábí třeba kuchyňské linky. Při tom vzniká plno odpadu, ze kterého Tereza chytře tvoří tuhle minimalistickou nádheru, tleskám!

 

Doufám, že si letošní Designblok užijete tolik jako já, (a to já se ještě párkrát vrátím 😉 )